Kitap bilgi için:

AŞÇILIK KİTABI HAKKINDA

Bazı kişiler (bilhassa bazı şefler) benim AŞÇILIK kitabındaki tarifleri çok basit ve herkesin bildiği tarifler olduğunu düşünüyor. AŞÇILIK kitabı bir aşçılık eğitim kitabıdır. Bu kitaba cafcaflı tarifler konulamaz. Çünkü bu kitabın yazılış amacı aşçılık mesleğinin temel uygulamalarını öğretmektir. Hem de hijyen ve sağlık kurallarına uygun olarak tasarlanmıştır. Ancak aşçılık mesleğini bilenler için bir kitap yazsam, o zaman cafcaflı, gösterişli, pahalı ve bulunması zor ürünlerden yapılmış tarifleri seçerdim. Mesela, TÜLBENDTE KAZ CİĞERİ, YEŞİL LİMONLA MARİNE EDİLMİŞ YABAN SOMONU, TRÜF ÇORBASI, MORİY MANTAR SOSLU ÖZEL YETİŞRİLMİŞ SIĞIR BONFİLESİ, LANGUST NEWBURG, BAZİLİK SOSLU İSTAKOZ IZGARA vb gibi daha sayısız tariflerden bir kitap pekala yazabilirdim. Ama böyle bir kitapla uygulama yapamazsınız. Mesela benim AŞÇILIK kitabında kuru fasulyenin tarifi var. Buradaki amaç kuru fasulye yemeğini öğretmek değil, kuru baklagilleri gerektiği gibi nasıl pişirmektir. Nerde aşçılık yaparsanız yapın size mutlaka kuru baklagillerden yapılmış bir yemek yaptırırlar. Aşçılık kitabındaki kuru fasulye tarifinde fasulyenin önce bilanşi edilmesini yazıyor. Bu yöntem kuru fasulyenin daha sağlıklı ve lezzetli olmasını sağlar. Yoksa sıradan bir insan bile kuru fasulyeyi pişirebilir. Ancak kurala uygun pişiremez.

Benim buradan tavsiyem, aşçılığı yeni öğrenenler, asla cafcaflı ve gösterişli tariflerle veya yemeklerle uygulama yapmasın. Çünkü öyle bir yemeği, usta aşçı olana kadar, size asla yaptırmazlar. Ama sıradan yemekle yapılan uygulamalar size aşçılık mesleğini daha çabuk öğretir. Usta aşçı olduktan sonra yemeklerin yapılışını ve sunuluşunu nasıl yaparsan yap sorun çıkmaz. Ama önce basitlerle başla. Sağlığa uygunsuz ve lezzetsiz hazırlanmış bir yemek, çok güzel görünümlü olsa da asla beğeni toplamaz.

Bu konuda fikrini söylemek isteyenler lütfen SİZDEN GELENLER kısmına mesaj yazabilirler. Selam ve saygılar. Cemal Türkan